آموزش و دانلود, نرم افزار

شخصی سازی نوار وظیفه ویندوز

شخصی سازی نوار وظیفه ویندوز

شخصی سازی نوار وظیفه ویندوز

 

نوار وظیفه‌‌ی ویندوز از حدود ۳۰ سال قبل، بخشی جدایی‌ناپذیر از ویندوز بوده است و اولین‌بار در ویندوز ۹۵ ارائه شد. این بخش، عنصری فوق‌العاده‌مهم در سیستم‌عامل دسکتاپ مایکروسافت به‌حساب می‌آید که به مدیریت کارهای در حال اجرا، مشاهده‌ی نوتیفیکیشن‌ها و حتی به‌عنوان لانچری برای برنامه‌های شما عمل می‌کند.

 

تسکبار ویندوز در طول زمان تکامل یافته و تغییرات زیادی کرده؛ اما حتی پس‌ از این همه سال، همچنان مشکلاتی دارد که بارزترین آن‌ها، نبود شخصی‌سازی است.

 

شما در ویندوز قطعاً می‌توانید رنگ تسکبار را تغییر دهید و آیکون‌ها را به سمت چپ یا راست بچینید، اما این تقریباً تمام کاری است که می‌توان انجام داد.

 

نصب جایگزین‌های تسکبار ویندوز ۱۱ تجربه‌ی کاربری بهتری به‌ارمغان می‌آورد و علاوه‌براین می‌توانید نوار وظیفه (Taskbar) ویندوز را با راهکارهایی ساده بهینه‌سازی کنید؛ بنابراین، اگر تاکنون این کار را انجام نداده‌اید، در ادامه به دلایلی برای اینکه چرا شخصی‌سازی تسکبار ویندوز ۱۱ ایده‌ی خوبی است اشاره می‌کنیم.

 

شفاف کردن نوار وظیفه Taskbar برای دید بهتر

کمبود گزینه‌های شخصی‌سازی برای تسکبار ویندوز ۱۱ به‌دلایل مختلفی مشکل‌ساز است و یکی از آن‌ها صرفاً به زیبایی‌شناسی ارتباط دارد. درحالی‌که پلتفرم‌هایی مثل macOS داک دارند که باعث می‌شود دید بهتری روی والپیپر داشته باشیم، ویندوز همواره بخشی از صفحه را با تسکبار اشغال می‌کند به‌سختی می‌توانید جزئیاتی از تصویرزمینه‌ی خود را از روی نوار وظیفه تشخیص دهید.

 

نرم افزار TranslucentTB برای شخصی سازی نوار ابزار ویندوز

اگر به‌دنبال نرم‌افزار رایگان هستید، TranslucentTB ابزاری عالی محسوب می‌شود. می‌توانید ظاهر پیش‌فرض تسکبار را با استایل شفاف سنتی‌تر جایگزین یا پس‌زمینه‌ی این بخش را کاملاً حذف کنید و اجازه دهید والپیپر ویندوز، کل صفحه را اشغال کند.

 

نوار وظیفه شفاف

نوار وظیفه شفاف

نوار وظیفه شفاف

نوار وظیفه شفاف

 

تبدیل تسکبار به ابزاری کاربردی با نرم افزار Start11

شاید تسکبار را به‌عنوان مکانی برای نگه‌داشتن آیکون‌های برنامه‌ها بشناسید، اما کاربردهای این بخش می‌تواند بسیار بیشتر باشد؟ مایکروسافت فقط اجازه می‌دهد نرم‌افزارها را روی نوار وظیفه سنجاق کنید، اما Start11 ساخته‌ی استارداک آن را بسیار کاربردی‌تر می‌کند. این برنامه به کاربر کمک می‌کند پوشه‌ها را به تسکبار پین کند و آیکون‌ها همچنین می‌توانند فراتر از لینک ساده به File Explorer عمل کنند.

 

نوار وظیفه ویندوز

نوار وظیفه ویندوز

نوار وظیفه ویندوز

نوار وظیفه ویندوز

نرم افزار Start11

نرم افزار استارت ۱۱ گزینه‌ای برای پین‌کردن منوی پوشه دارد؛ جایی‌ که محتوای پوشه به‌طور مستقیم ازطریق تسکبار نمایش داده می‌شود. ویژگی مذکور قابلیت‌های دیگری مثل بازکردن چندین زیرپوشه و مشاهده‌ی محتوای آن‌ها را ارائه می‌دهد.

 

 

 

تغییر مکان تسکبار به بخش‌های مختلف صفحه

 

برای اعمال شخصی‌سازی‌های پیش‌فرض ویندوز ۱۱ روی تکسبار، ابتدا Settings را باز کنید و سپس به‌ مسیر Personalization > Taskbar بروید. در این بخش گزینه‌های مختلفی برای تغییر رنگ، تغییر محل، مخفی‌کردن نوار وظیفه و موارد دیگر وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به‌دلخواه خود تنظیم کنید.

 

جابجایی تسک بار ویندوز

جابجایی تسک بار ویندوز به پایین

جابجایی تسک بار ویندوز

جابجایی تسک بار ویندوز به چپ

جابجایی تسک بار ویندوز

جابجایی تسک بار ویندوز به راست

جابجایی تسک بار ویندوز

جابجایی تسک بار ویندوز به بالا

 

برای جابجایی ساده نوار تسک بار با کلیک راست بر روی تسک بار و برداشتن تیک گذینه Lock the taskbar که قفل آن را غیر فعال می کند، به راحتی می توانید با درگ کردن و کشیدن به چهار جهت صفحه نمایش خود تسک بار را جابجا کنید.

 

نوار ابزاری مثل سیستم عامل مک اپل

اگر داک macOS را دوست دارید، خوشبختانه برنامه‌ای به نام ObjectDock برای شما وجود دارد. این نرم‌افزار از استارداک می‌تواند نوار وظیفه‌ را با رابط کاربری جدیدش جایگزین کند که بیشتر یادآور داک macOS است؛ این یعنی مجموعه‌ای از آیکون‌های بزرگ‌تر بدون پس‌زمینه دریافت می‌کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید