اخبار فنآوری

درخواست جراح کل آمریکا برای افزودن هشداری شبیه برچسب سیگار به شبکه‌های اجتماعی شد

بر چسب برای خطرات شبکه های اجتماعی

درخواست جراح کل آمریکا برای افزودن هشداری شبیه برچسب سیگار به شبکه‌های اجتماعی شد

جراح کل ایالات متحده آمریکا می‌خواهد شبکه‌های اجتماعی هم مثل محصولات حاوی تنباکو برچسب هشدار سلامتی داشته باشند.

 

آقای ویوِک مورتی جراح کل ایالات متحده از کنگره درخواست کرده است افزودن برچسب هشدار به پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را الزامی کنند. به اعتقاد او این برچسب باید به پدر و مادرها و نوجوانان هشدار بدهد استفاده از این پلتفرم‌ها می‌تواند به‌صورت بالقوه بر سلامت روان آن‌ها اثر منفی بگذارد، و تبعات زیادی برای استفاده بدون کنترل وجود دارد.

 

به‌ گزارش نیویورک تایمز، دکتر  ویوِک مورتی ، جراح کل آمریکا پیشنهاد ارائه برچسب‌هایی، شبیه برچسب‌های محصولات حاوی تنباکو و الکل، در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را مطرح کرده است. هدف این برچسب‌ها افزایش آگاهی درباره آسیب‌های احتمالی این پلتفرم‌ها و تشویق کاربران به تغییر رفتار است.

 

ویوک مورتی می‌گوید:  بحران سلامت روان میان جوانان وضعیتی اضطراری است و شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان عاملی مؤثر و مهم در این زمینه نقش دارند. او برای ادعایش به مطالعاتی اشاره می‌کند که برای مثال می‌گویند حدود نیمی از نوجوانان اظهار کرده‌اند شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را درباره تصویر بدن دچار مشکل می‌کنند همچنین کسانی که روزی بیش از سه ساعت در این پلتفرم‌ها وقت می‌گذرانند، ۲ برابر بیشتر احتمال دارد با نشانه‌های اضطراب و افسردگی روبه‌رو شوند.

 

توصیه جراح کل آمریکا به قانون‌گذاران درباره شبکه‌های اجتماعی

برچسب سلامت برای شبکه های اجتماعی

برچسب سلامت برای شبکه های اجتماعی

اگرچه اطلاعات کامل و جامعی درباره تأثیرات شبکه‌های اجتماعی بر افراد وجود ندارد، جراح کل آمریکا می‌گوید در شرایط اضطراری، نمی‌توان منتظر اطلاعات بی‌نقص ماند. او توضیح می‌دهد: «باید واقعیت‌های موجود را ارزیابی کرد، بهترین قضاوت را انجام داد و به‌سرعت دست به کار شد.»

 

ویوک مورتی همچنین خواستار قانون‌گذاری در این زمینه شده است تا در برابر آزار، سوءاستفاده و مواجهه با خشونت یا محتواهای جنسی در فضای آنلاین از جوانان محافظت شود. او می‌گوید شبکه‌های اجتماعی نباید اطلاعات کودکان را گردآوری کنند و برخی قابلیت‌ها، مثل ارسال نوتیفیکیشن، پخش خودکار محتوا و اسکرول بی‌نهایت، را در اختیار آن‌ها بگذارند. این قابلیت‌ها می‌توانند در ایجاد اعتیاد به این محتواها تأثیرگذار باشند.

 

به‌علاوه، مورتی می‌خواهد شبکه‌های اجتماعی شرایط ارزیابی ایمنی مستقل را فراهم کنند و داده‌هایشان را درباره تأثیرات سلامتی پلتفرم‌های خود با دانشمندان و جامعه به اشتراک بگذارند.

این آسیب ها در کشور های دیگر از جمله ایران ممکن است شدید تر باشد با توجه به فرهنگ و شرایط جامعه ایران، و همواره توصیه جامه شناسان و روان شناسان مبنی بر استفاده کنترل شده و اصولی شبکه های اجتماعی توسط نوجوانان بسیار ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید