اخبار فنآوری, هوش مصنوعی

انتشار نسخه های ۱٫۵ و ۲ جمنای گوگل

انتشار نسخه های 1.5 و 2 جمنای گوگل

انتشار نسخه های ۱٫۵ و ۲ جمنای گوگل

گوگل مدل‌های هوش مصنوعی جمینای ۱٫۵ پرو و جمنا ۲ که چندی پیش معرفی شده بودند، در دسترس قرار گرفتند.

 

گوگل دو مدل هوش مصنوعی جمینای ۱٫۵ پرو و فلش را به ‌صورت عمومی در دسترس قرار داد. این مدل‌ها در کنفرانس توسعه‌ دهندگان این شرکت معرفی شده بودند اما حالا در دسترس تمام توسعه ‌دهندگان قرار گرفته‌اند. مدل جمینای ۱٫۵ با ۲ میلیون توکن قوی‌تر از GPT-4 Turbo و Claude 3 عمل می‌کند.

 

جمینای ۱٫۵ پرو بهتر از مدل‌های قبلی گوگل می‌تواند وظایف پیچیده، مانند تجزیه ‌وتحلیل متون، فیلم‌های سینمایی و فایل‌های صوتی طولانی را اجرا کند. هدف گوگل از عرضه این مدل ارائه ابزارهای کم‌ هزینه ‌تر به توسعه ‌دهندگان است تا بتوانند کاربردهای خلاقانه و جدیدی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

Gemini

Gemini

جمینای ۱٫۵ پرو با پشتیبانی از ۲ میلیون توکن نسبت به رقبا عملکرد بسیار بهتری دارد؛ یعنی این مدل می‌تواند محتواهای بیشتری را پیش از تولید پاسخ پردازش کند و در نظر بگیرد؛ برای مثال، می‌توانید ویدیوی دوساعته باکیفیتی را به این مدل بدهید و بخواهید آن را به ‌صورت فایلی یک ‌تکه درک کند؛ بنابراین دیگر نیازی به تقسیم فایل‌های بزرگ به تکه‌های کوچک ندارید.

 

جمینای ۱٫۵ فلش تأخیر پایین‌تر، قیمت کمتر و پنجره محتوایی دارد که برای استفاده در چت‌بات‌های خرده‌فروشی‌ها و پردازش مفید است. گوگل ادعا می‌کند این مدل اگر ۱۰ هزار کاراکتر ورودی دریافت کند، به‌طور میانگین ۴۰ درصد سریع‌تر از GPT-3.5 Turbo است.

Gemini

Gemini

گوگل مدل هوش مصنوعی Gemma 2 با ۲۷ میلیارد پارامتر را منتشر کرده است. این شرکت مدعی است این مدل متن ‌باز در زمینه خودش بهترین عملکرد را دارد، روی سخت‌افزارهای گوناگون با سرعتی شگفت‌آور اجرا و به‌راحتی با دیگر ابزارهای هوش مصنوعی تلفیق می‌شود.

 

مدل هوش مصنوعی جما ۲ اکنون از طریق Google AI Studio در دسترس قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید