اخبار فنآوری, تکنولوژی, هوش مصنوعی

از امروز دسترسی کاربران در ایران، چین و روسیه به ابزارهای OpenAI مسدود می‌شود

هوش مصنوعی-سرای تل

دلیل این تصمیم هنوز کاملاً مشخص نشده است.

شرکت OpenAI پیشتر اعلام کرده بود که از ۹ ژوئیه (۱۹ تیرماه) دسترسی به API خود را برای کاربران ساکن چین، روسیه و ایران مسدود می‌کند.
این شرکت پیش‌تر نیز دسترسی کاربران این کشورها به ChatGPT و API را ممنوع کرده بود اما طی دو هفته گذشته با ارسال ایمیل‌هایی اعلام کرده اجرای این محدودیت‌ها گسترده خواهد شد.

دلیل این تصمیم هنوز کاملاً مشخص نشده است اما هم‌زمان با تلاش‌های کاخ سفید برای جلوگیری از دسترسی کشورهایی مانند چین، روسیه و ایران به فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی آمریکا، چنین تصمیمی گرفته شده است.

البته باوجودی که OpenAI می‌کوشد دسترسی به پلتفرم خودش را در چین، روسیه و ایران محدود کند، گزارش جدیدی ادعا می‌کند کاربران چینی می‌توانند با استفاده از پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت آژور همچنان از محصولات این شرکت استفاده کنند.

مایکروسافت و OpenAI همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. همین موضوع به مایکروسافت دسترسی خوبی به ابزارها و محصولات OpenAI می‌دهد. وب‌سایت The Information با انتشار گزارشی ادعا می‌کند با چندین مشتری چینی که می‌توانند از مدل‌های هوش مصنوعی مکالمه‌‌محور OpenAI استفاده کنند، گفتگو کرده است.

دسترسی کاربران چینی به خدمات OpenAI به‌رغم محدودیت‌ها

هوش مصنوعی-سرای تل

گزارش The Information می‌گوید درحالی‌که OpenAI درحال محدودکردن استفاده کاربران چینی از API این شرکت است، مشتریان چینی مایکروسافت همچنان می‌توانند به مدل‌های هوش مصنوعی مکالمه‌‌محور OpenAI دسترسی داشته باشند. این گزارش اضافه می‌کند این مدل‌ها برای کاربران سازمانی که از پلتفرم رایانش ابری آژور به‌عنوان بخشی از سرویس OpenAI در چین استفاده می‌کنند، در دسترس است. به‌ گفته این وب‌سایت، سه کسب‌وکار چینی تأیید کرده‌اند که به مدل‌های OpenAI دسترسی دارند.

پلتفرم آژور OpenAI مایکروسافت این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا داده‌هایشان را یکپارچه کنند و با مدل‌های زبان و تصویر هوش مصنوعی سفارشی‌سازی‌شده، پرسش‌وپاسخ‌های سفارشی انجام دهند. علاوه‌بر OpenAI، این پلتفرم محصولات شرکت مادر فیس‌بوک، متا، را نیز به‌عنوان بخشی از پورتفوی هوش مصنوعی خود برای پلتفرم هوش مصنوعی متنوع و قابل‌تنظیم ارائه می‌دهد.

پس از اطلاعیه ایجاد محدودیت‌ها توسط OpenAI، مایکروسافت تأیید کرد که به ارائه خدمات Azure OpenAI به کاربران در هنگ‌کنگ ادامه خواهد داد.

شرکت OpenAI برای ارائه خدمات خود در آژور به مایکروسافت پول پرداخت می‌کند و از درآمد API خود به این غول نرم‌افزاری کمیسیون می‌پردازد. همچنین گزارش‌ها نشان می‌دهند بخش اعظم سود OpenAI تا زمانی که این شرکت نتواند سرمایه‌گذاری چندمیلیارد دلاری‌اش را به سرمایه‌گذاران بازپرداخت کند، در اختیار مایکروسافت است.

خدمات چت‌بات ChatGPT درحال‌حاضر در چین ممنوع است و کاربران ساکن چین نمی‌توانند بدون استفاده از راهکارهای مختلف به ChatGPT دسترسی پیدا کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید