اخبار فنآوری, تکنولوژی, هوش مصنوعی

آشنایی با ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵

آیفون 15-سرای تل

اپل می‌گوید ارتباط ماهواره‌ای آیفون برای «شرایط استثنایی زمانی که هیچ وسیله دیگری برای دسترسی به خدمات اضطراری در دسترس نیست» در نظر گرفته شده است. هنگامی که در شرایط بحران هستید و مشکل هستید و نمی‌توانید سیگنال وای فای یا قفل برج تلفن همراه را دریافت کنید، آیفون ۱۴ شما با یک ماهواره تماس می گیرد و درخواست کمک شما را از این طریق ارسال می کند.

با آیفون ۱۴،آیفون ۱۴ پرو ،آیفون ۱۵ یا آیفون ۱۵ پرو، می‌توانید آیفون خود را به ماهواره وصل کنید تا خدمات اضطراری را ارسال کنید، درخواست کمک کنار جاده‌ای داشته باشید و موقعیت مکانی خود را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید – همه اینها در حالی که خارج از شبکه و بدون پوشش تلفن همراه و وای فای هستید امکان پذیر است.

ماهواره ها به سرعت حرکت می کنند، پهنای باند کمی دارند و صدها مایل دورتر از زمین قرار دارند. بنابراین، وقتی از اتصال ماهواره ای استفاده می کنید، تجربه با ارسال یا دریافت پیام از طریق تلفن همراه متفاوت است. البته باید بدانید که، این یک اتصال ماهواره ای برای استفاده شخصی نیست. اتصال ماهواره ای کند و محدود است و واقعاً فقط برای انتقال اطلاعات کلیدی در مورد وضعیت شما مناسب است: کجا هستید، در چه وضعیتی هستید و در چه مواردی به کمک نیاز دارید.

متأسفانه، برای استفاده از SOS اضطراری از طریق ماهواره، همان طور که گفته شد به نسخه‌های اخیر گوشی هوشمند اپل، یعنی سری آیفون ۱۴ یا ۱۵ نیاز دارید. اگرچه این شرکت قیمت خدمات بلندمدت این ویژگی مهم را اعلام نکرده است، اما زمانی که یک دستگاه سازگار با این فناوری را فعال کنید، این ویژگی به مدت دو سال به صورت رایگان در اختیار شما خواهد بود. اپل اخیراً اعلام کرده است که به دارندگان آیفون ۱۴ که قبلاً این ویژگی را فعال کرده‌اند یک سال دیگر دسترسی رایگان می‌دهد.

۱-نحوه استفاده از SOS اضطراری از طریق ماهواره

آیفون 15-سرای تل

بیایید امیدوار باشیم که هرگز مجبور به استفاده از Emergency SOS یا ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵ نباشید، اما عاقلانه است که برای هر موردی مقدمات لازم را فراهم کنید. ابتدا لازم به یادآوری است که ویژگی های ماهواره ای به مدت دو سال با فعال سازی آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پرو، آیفون ۱۵ یا آیفون ۱۵ پرو به صورت رایگان گنجانده شده است.

پیش از تلاش برای برقراری ارتباط در فضای بیرونی با چشم اندازی از آسمان و افق باشید. توجه داشته باشید که درختان با شاخ و برگ سبک ممکن است اتصال را کند کنند. شاخ و برگ های متراکم، تپه ها یا کوه ها، دره ها و سازه های بلند ممکن است ارتباط را مسدود کنند.

آیفون خود را به طور طبیعی در دست بگیرید. نیازی نیست بازوی خود را بالا بیاورید یا گوشی خود را بالا نگه دارید، اما آن را در جیب یا کوله پشتی قرار ندهید. اگر برای جلوگیری از مسدود شدن سیگنال لازم است به چپ یا راست بپیچید یا حرکت کنید، آیفون دستورالعمل‌های روی صفحه را ارائه می‌کند. حتی اگر صفحه گوشی شما قفل باشد، می توان اتصال ماهواره ای را حفظ کرد.

به برنامه Health در آیفون خود بروید و روی Summary، سپس تصویر نمایه خود (بالا سمت راست)، سپس Medical ID و Edit ضربه بزنید.

می توانید جزئیات مربوط به شرایط پزشکی، داروها، آلرژی ها و غیره خود را تکمیل کنید.

در صورت لزوم، می توانید این اطلاعات را به عنوان بخشی از SOS اضطراری خود از طریق ارتباطات ماهواره ای ارسال کنید.

همچنین می‌توانید مخاطبین اضطراری را که می‌توان از طریق اتصال ماهواره‌ای، علاوه بر پاسخ‌دهنده‌های اولیه، تعیین کرد.

ایده خوبی است که مطمئن شوید مکان خود را از طریق برنامه Find My در تلفن خود با این افراد به اشتراک می گذارید. در صورت بروز مشکل، مکان شما می تواند به طور خودکار به این فناوری دسترسی داشته باشید.

برای استفاده از Emergency SOS از طریق ماهواره، ابتدا باید سعی کنید یک تماس اضطراری مانند ۹۱۱ برقرار کنید.

اگر هیچ شبکه ای در دسترس نیست، گزینه Emergency Text via Satellite روی صفحه ظاهر می شود.

روی آن ضربه بزنید، سپس گزارش اضطراری را بزنید، و از شما خواسته می‌شود به چند سوال در مورد آنچه اتفاق افتاده و نوع کمکی که نیاز دارید پاسخ دهید. (ممکن است به عنوان مثال تعداد افراد همراه شما و جزئیات جراحات وارده را شامل شود.) همچنین می توانید انتخاب کنید که کدام اطلاعات اختیاری مانند سوابق شناسه پزشکی شما ارسال شود.

با انجام این کار، فقط دستورالعمل های روی صفحه نمایش آیفون خود را دنبال کنید. شما راهنمایی می‌شوید که یک ارتباط ماهواره‌ای در حال عبور را دریافت و آن را نگه دارید (که ممکن است نیاز داشته باشد موقعیت خود را کمی تغییر دهید). سرویس‌های اورژانس ممکن است از طریق پیام‌های متنی از شما اطلاعات بیشتری درخواست کنند و باید شما را در جریان پاسخ قرار دهند.

۲. ویژگی های ماهواره و حریم خصوصی

آیفون 15-سرای تل

در ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵، هنگامی که با Emergency SOS از طریق ماهواره پیامک ارسال می کنید، پیام های شما به صورت رمزگذاری شده ارسال می شود و توسط اپل رمزگشایی می شود تا به توزیع کننده خدمات اضطراری مربوطه یا مرکز رله اضطراری ارسال شود. پیام‌های شما ممکن است توسط مراکز خدمات اضطراری و ارائه‌دهنده رله برای بهبود خدماتشان و مطابق با قوانین قابل اجرا حفظ شود.

به منظور هدایت پیام‌های متنی شما به یک سازمان خدمات اضطراری محلی و کمک به پاسخ‌دهندگان در تماس با شما، هنگام استفاده از Emergency SOS از طریق ماهواره، موقعیت مکانی شما با Apple و ارائه‌دهندگان رله به اشتراک گذاشته می‌شود.

وقتی از کمک‌های جاده‌ای از طریق ماهواره استفاده می‌کنید، مکان فعلی شما به‌طور موقت تا رسیدن کمک با اپل و ارائه‌دهنده کمک‌های کنار جاده‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود تا پیام شما را به ارائه‌دهنده کمک‌های کنار جاده‌ای هدایت کند و به آن‌ها در رسیدن به شما کمک کند. پس از رسیدن کمک، داده‌های موقعیت مکانی شما دیگر برای هیچ‌کس از جمله اپل و ارائه‌دهنده کمک‌های کنار جاده‌ای در دسترس نیست.

مکان‌هایی که از طریق ماهواره در Find My به اشتراک گذاشته می‌شوند به شکل رمزگذاری‌شده سرتاسر ارسال می‌شوند و اپل نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

۳. سرویس رایگان ارتباط ماهواره ای اپل در چه شرایطی و کجا قابل استفاده است؟

برای داشتن یک ارتباط ماهواره ای شما به یک آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پرو، آیفون ۱۵ یا آیفون ۱۵ پرو با موارد زیر نیاز دارید که به آخر آپدیت سیستم عامل گوشی های آیفون مجهز باشد.

در ایالات متحده یا کانادا iOS 16.1 یا بالاتر.

در فرانسه، آلمان، ایرلند و بریتانیاiOS 16.2 یا بالاتر.

در استرالیا، اتریش، بلژیک، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نیوزیلند، پرتغال، اسپانیا و سوئیس iOS 16.4 یا بالاتر.

شما باید در مکانی باشید که هیچ پوشش تلفن همراه و وای فای نداشته باشد.

مسافران بین‌المللی که از کشور یا منطقه‌ای بازدید می‌کنند که در آن SOS اضطراری از طریق ماهواره در دسترس است، می‌توانند هنگام بازدید از این ویژگی استفاده کنند، مگر اینکه آیفون خود را در کشورها یا مناطق خاصی خریداری کرده باشند.

۴-نحوه ی عملکرد SOS از طریق ماهواره

آیفون 15-سرای تل

همان طور که پیداست ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵ از طریق ماهواره تنها زمانی در دسترس است که در منطقه‌ای بدون پوشش Wi-Fi یا تلفن همراه باشید. در غیر این صورت انتظار می‌رود که بتوانید با خدمات اضطراری یا مخاطبین مورد اعتماد خود به روش عادی در تماس باشید. در حالت ایده آل، شما نیاز به دید واضحی از آسمان و افق دارید، زیرا موانعی مانند شاخ و برگ و کوه ها می توانند اتصال ماهواره ای شما را کند یا حتی مسدود کنند.

در شرایط ایده آل با دید مستقیم از آسمان و افق، ارسال یک پیام ممکن است ۱۵ ثانیه طول بکشد. ممکن است بیش از یک دقیقه طول بکشد تا زیر درختانی با شاخ و برگ های سبک یا متوسط ارسال شود. اگر زیر شاخ و برگ های سنگین هستید یا توسط موانع دیگری احاطه شده اید، ممکن است نتوانید به ماهواره متصل شوید.

اگر چه در سیستم های ارتباط ماهواره ای حرفه‌ای پیشرفت‌های چشم‌گیر زیادی وجود دارد اما این فناوری ممکن است در آیفون ابتدایی به نظر برسد که به دلیل اندازه ی این سری از گوشی ها هوشمند و محدودیت های آن است، برای درک بهتر این موضوع اندازه یک تلفن ماهواره‌ای معمولی را بررسی کنید تا متوجه منظور ما شوید..

همچنین زمان اتصال می تواند تحت تأثیر محیط اطراف شما، طول پیام و وضعیت و در دسترس بودن شبکه ماهواره ای متفاوت باشد. برای استفاده از اتصال ماهواره ای، آیفون شما باید دارای نرم افزار سازگار باشد. فراموش نکنید که قبل از رفتن به جایی بدون پوشش تلفن همراه و وای فای، باید به آخرین نسخه iOS آپدیت کنید.

همانطور که در یک موقعیت اضطراری استرس زا انتظار دارید،گوشی موبایل شما را در تمام کارهایی که باید را برای ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵ انجام دهید راهنمایی می‌کند، این شامل حرکت دادن آیفون برای قفل ماندن روی ماهواره است. (این کار را می توان حتی زمانی که خود گوشی قفل است انجام داد.) این ویژگی در ترکیب با سایر گزینه های ایمنی در آیفون کار می کند، بنابراین می توانید برای مثال، اطلاعات پاسخگویان اضطراری را از بخش شناسه پزشکی برنامه Health ارسال کنید.

آیا اینترنت ماهواره ای آیفون ۱۵ در ایران کار می کند؟

یکی از دلایلی که برای عدم وارد شدن آیفون های سری ۱۴ و ۱۵ به ایران مطرح شده بود، وجود فناوری ارتباط ماهواره ای آیفون های نسل جدید بود! اما نکته قابل توجه اینجاست که همان طور که در ادامه ی این مطلب خواهید خواند، فناوری ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵ فقط در تعداد محدودی از کشورها در حال حاضر فعال بوده و در همه ی نقاط جهان امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.

جمع بندی 

قطعا ارتباط ماهواره ای آیفون ۱۵ و به طور کل ویژگی ارتباط ماهواره ای گوشی اپل یک ویژگی رو به پیشرفت و کاربردی است که در آینده ای نه چندان دور می‌توانیم این سرویس را در گوشی‌های تولیدشده‌ی دیگر برندهای برتر مثل انواع گوشی سامسونگ و شیائومی ببینیم. باید منتظر ماند و دید که در سال های آینده چه ویژگی‌های جدیدی به این سیستم اضافه خواهد شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید